ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS Реформа СБУ. Проблемні питання

Спроби реформування Служби безпеки України відбувались неодноразово, проте суттєвих змін  ця структура не зазнала.Новий голова СБУ Іван Баканов, що був призначений на посаду після обрання президента Зеленського, заявив про кардинальну реформу цього органу. Бачення Баканова принципів реформування  СБУ,  полягає у максимальній  адаптації цієї спецслужби  до західної моделі структури контррозвідувального органу. Та чи принесе це користь Україні? Остаточного тексту, або законопроекту про реформування СБУ не було публічно озвучено, робота по розробці нової структури ще триває. Але деякі головні напрямки реформування  згадуються у різних варіантах законопроектів, та обговорюються в експертному середовищі і ЗМІ. Про них і поговоримо детальніше.

 

Скорочення чисельності СБУ

За поглядами нового керівництва СБУ, чисельність служби є занадто великою у порівнянні з західними контррозвідувальними службами, і потребує скорочення.

Чи так це?  Дійсно, якщо порівнювати суто числові показники, то СБУ є однією з найчисельніших контррозвідувальних спецслужб в Європі.

Згідно Закону України про СБУ (у редакції від 2015 року), чисельність служби встановлена до 27.000 осіб у мирний час, і до 31.000 осіб у особливий період.  У військовий час чисельність може бути додатково збільшена.


Чисельність  контррозвідувальних служб у країнах Європи офіційно є засекреченою. Неофіційно, у країнах Європи з аналогічною чисельністю мешканців, та територією, чисельність контррозвідки становить близько 3000-10.000 осіб.

 

На перший погляд різниця разюча: 3.000 та 27.000 чоловік. Та давайте розберемо цю різницю детальніше:

Головна відмінність полягає у моделі органу контррозвідки (державної безпеки). Західна модель, це в основному модель контррозвідки що не має правоохоронних повноважень – тобто ведення слідства, арешт та тримання підозрюваних. Функції контррозвідки у західній моделі зводяться в основному до збору інформації, що становить загрозу державній безпеці.

СБУ має пострадянську структуру, її функції значно ширші ніж у західній моделі – вона не тільки повинна збирати інформацію про загрози, але і впливати на їх усунення. Саме тому в структурі СБУ є слідчі підрозділи,  підрозділи, що забезпечують досудове слідство (так звані «секретні тюрми СБУ»  – про них поговоримо окремо), та підрозділи спеціального призначення – спецпідрозділ Альфа є у кожній області.

Також у склад СБУ входить військова контррозвідка. Вона забезпечує контррозвідувальне забезпечення у Збройних силах, НГУ, Прикордонній службі, Службі спецзв’язку, та інших силових структурах – це близько 400. 000 осіб!

У західній моделі спецслужб військова контррозвідка входить до складу армії.

Крім того, пострадянська структура органу державної безпеки характеризується автономною структурою,  тобто всі підрозділи орган держбезпеки у своєму складі має власні підрозділи забезпечення – спецзв’язку, господарчі,  технічні працівники, медичні. Це створювалось для того, щоб зменшити ймовірність «потрапляння у систему» сторонніх людей. Тобто навіть працівники буфетів, електрики, прибиральниці, персонал відомчих санаторіїв – являються працівниками СБУ. Вони не мають військових звань, і є працівниками, але також проходять спец перевірку при працевлаштуванні, і входять у визначену законом чисельність 27.000.

 

В західній моделі спецслужб, цивільний персонал в основному не входить в чисельність контррозвідувального органу. А функції забезпечення, в тому числі і охорони виконуються цивільними фірмами по схемі аутсорсингу.

Для прикладу можна навести підрозділи медичного забезпечення, що входять до складу СБУ:

– Центральний госпіталь СБУ

– Центральна поліклініка СБУ

– 23 обласні відділи військово-медичного управління СБУ

– лікарні відновлювального лікування в м. Ворзель та Бровари

– оздоровчий табір «Маяк»

– Санаторій «Одеса»

– Санаторій «Трускавець»

 

– Дитячий оздоровчий табір «Лісовий» (Ворзель)

 

 

У структурі СБУ існує Департамент господарчого забезпечення, у його складі існують:

– відомчі їдальні

– готелі

– будинок культури СБУ

 

– відомчі дитячі садки

І навіть ДП «Підсобне господарство Служби Безпеки України» (Київська обл., Васильківський р-н, с. Мархалівка). Чи існує підприємство на даний момент не відомо.

Є у складі СБУ також:

– автомобільна служба (що займається експлуатацією та обслуговуванням великого парку автомобілів)

– Проектний інститут СБУ

– науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз СБУ

– Галузевий Державний архів СБУ

– музей СБУ

 

 

 

Ці підрозділи створені в першу чергу не стільки для унеможливлення випадків проникнення «в систему» сторонніх осіб, скільки для соціального забезпечення працівників СБУ. Вони не мають конкурентного грошового утримання, але принаймні мають мінімальний соц.пакет.

Звісно можна скоротити чисельність служби за рахунок скорочення підрозділів забезпечення, але ці функції хтось повинен буде виконувати, і держава все одно буде витрачати на це гроші. Якщо не напряму через фінансування СБУ, то через  збільшення фінансування інших структур.

 

Тепер давайте порівняємо чисельність  західних контррозвідувальних служб і СБУ через призму задач які вони виконують, і різних моделей контррозвідувального органу (західної і пост радянської).

Чисельність СБУ за законом обмежується 27.000. Але це штатна чисельність, списочна чисельність (тобто реальне число укомплектованих посад) – на даний момент близько 22.000.

 

Тепер давайте з цих 22. 000 віднімемо чисельність:

– співробітників військової контррозвідки

– військово-медичних установ

– архіву, музею, будинку культури

– технічних працівників (електриків, сантехніків, водіїв, продавців)

– відомчі  оздоровчі заклади, дитсадки

– підрозділи охорони

– слідчі підрозділи

– силові підрозділи (у кожній області)

– науково-дослідні установи

– підрозділи забезпечення досудового слідства (місця утримання осіб під слідством).

– підрозділи протидії злочинності у економічній сфері

Якщо забрати у СБУ всі вище пере численні підрозділи, то ми отримаємо саме західну модель контррозвідувального органу. І ту ж саму чисельність 5.000-10.000 осіб.  Тобто  чисельність співробітників СБУ яка займається безпосередньо контррозвідкою і державною безпекою, майже така сама як і у західних спецслужб. І не є якоюсь занадто великою.

Але чи буде така спецслужба ефективно протистояти загрозам, що стоять перед Україною?

 

 

Демілітаризація СБУ

Це ще одна пропозиція , що лунає від нового керівництва служби.

Так, більшість західних спецслужб цивільні. Хоча є і виключення.

Давайте розберемось, які позитивні і негативні наслідки дає мілітаризація спецслужб, і взагалі для чого створюються військові формування?

 

Хто взагалі повинен носити погони серед державних органів? Військовими  (або воєнізованими) формуваннями повинні бути ті державні органи, які відносяться до сектору безпеки і оборони, і безпосередньо виконують свої задачі зі зброєю, або в умовах бойових дій – тобто так або інакше приймають участь у бойових діях.

 

Західна модель спецслужб – це в більшості цивільні спецслужби. Деякі західні спецслужби навіть не мають власних силових підрозділів, ці функції покладені на відповідні підрозділи поліції. Досудове слідство (за отриманою інформацією від спецслужб), також у більшості західних країн проводить поліція. І тримає під вартою також поліція, чи пенітенціарні органи.

Головна задача для західних спецслужб це збір інформації – агентурними та оперативно технічними каналами. Західні спецслужби концентруються в основному на зборі інформації, але власних інструментів протидії виявленим загрозам вони не мають.

Ця модель є дієвою, позаяк головними загрозами для західних країн є міжнародний тероризм та транснаціональна злочинність.

Західні країни, крім деяких, не мають прямої воєнної загрози і гібридної війни.

Західна модель  спецслужб не передбачає їх безпосередню участь  у військовому конфлікті. Тому військова підготовка оперативного складу є також не актуальною. І саме тому ці спецслужби в основному цивільні. Чи є це виправданим для України? Звісно ні.

Як це не дивно для когось прозвучить, але Україна не має терористичної загрози як системного явища. За всі роки незалежності, в Україні були лише поодинокі  випадки класичних терористичних актів (загроза застосування насильства для досягнення політичної, релігійної або ідеологічної мети). Всі інші випадки, які журналісти називали «терористичним актом»  – були або кримінальним злочином, або актами диверсії, тобто воєнних дій.

 

Головною загрозою для нашої держави є, і буде в найближчі роки  – це воєнна загроза зі сторони Росії. І саме виходячи з цієї загрози ми повинні будувати свої спецслужби.

 

Незважаючи на заяви нової влади про зупинення бойових дій на Донбасі, доволі реалістичним залишається  варіант повномасштабного військового конфлікту з РФ, що як мінімум призведе то тимчасової окупації частини, або всієї території України.

В такій ситуації спецслужби (як розвідка, так і контррозвідка) повинні залишитись військовими формуваннями.

Військовий статус СБУ дозволить:

  1. Підтримувати високий рівень мобілізаційної готовності – для цього у складі СБУ існує СМТО – служба мобілізації і територіальної оборони, яка буде розформована у разі демілітаризації служби.

Люди, що знайомі з принципами мобілізації можуть порівняти роботу двох державних органів наприклад при виникненні надзвичайної ситуації техногенного характеру:  є велика різниця у часі мобілізації медичних працівників районної лікарні і підрозділу ДСНС.  Різниця у підтримані мобілізаційної готовності, системі зв’язку, системі логістики на випадок тривоги.  І тут на практиці ДСНС будучи воєнізованим органом має значні переваги над цивільною районною лікарнею. Ось в цьому і різниця між цивільним і воєнізованим органом.

 

  1. Залишити у своєму складі спеціальні підрозділи «Альфа», та озброєні підрозділи охорони . Це також необхідна вимога для функціонування служби у випадку загострення військового конфлікту.

Уявіть спробу штурму умовного харківського управління СБУ проросійськими  озброєними групами? Як буде організована оборона підрозділом охорони СБУ та цивільною охоронною фірмою?

Звісно можна привести приклад з Донецьким чи Луганським управлінням СБУ, але це вже питання до чистки кадрів, а не до структури СБУ.

 

 

  1. Проводити військову підготовку особового складу військовослужбовців – в умовах повномасштабного воєнного конфлікту, співробітники СБУ повинні володіти первинною військовою підготовкою, так як вони навіть в умовах мало інтенсивного військового конфлікту на Донбасі приймають в ньому безпосередньою участь. І це стосується не тільки співробітників військової контррозвідки чи спецпідрозділу Альфа. До участі в ООС залучаються співробітники СБУ різних підрозділів, в том у числі і забезпечення: управління спецзв’язку СБУ, слідчі, медичні працівники, співробітники оперативно-технічних підрозділів.

Для прикладу можна привести також інцидент з захопленням Росією наших катерів в Керченській протоці:  серед захоплених військовослужбовців, двоє були співробітники УВКР СБУ.

У разі загострення ситуації,чи активізації воєнної агресії на інших напрямках – повинен бути посилений контррозвідувальний режим. Це буде вимагати ще більшого залучення співробітників СБУ.

 

  1. У разі повномасштабної військової агресії, частина або вся територія України може бути окупована В такому разі оперативні співробітники СБУ (не тільки військової контррозвідки) повинні будуть виконувати завдання на нелегальному положенні.

Збираючи інформацію на окупованій території,  діяти у складі підрозділів руху опору – які зараз формуються (і простою мовою називаються «партизанські загони»  – не треба плутати з підрозділами територіальної оборони).

Контррозвідувальне забезпечення частин руху опору  – також буде однією з задач СБУ у воєнний час. Чи зможе оперативний співробітник без військової підготовки ефективно виконувати її?

 

Знову ж таки можна привести приклад з сучасної історії – після захоплення частини Луганської та Донецької областей, деякі співробітники управлінь СБУ у цих областях, що не зрадили присязі перейшли на нелегальне положення, і продовжили роботу в інтересах нашої держави.

Про тих хто зараз виконує завдання на окупованих територіях звісно говорити не можна, але  деякі співробітники стали відомі – на жаль після смерті:

 

Ще одним аргументом проти демілітаризації можна привести приклад тих же західних спецслужб. Деякі західні спецслужби залишились у воєнізованому статусі. Наприклад спецслужби Польщі та Литви. АВБ (Агенція внутрішньої безпеки) Польщі  є не військовим формуванням а воєнізованим, але спеціальні звання та військову форму вони залишили. Теж саме і в Литовському Департаменті державної безпеки

 

  1. І заключний аргумент за збереження військового статусу СБУ – це психологічний фактор. Це зрозуміють тільки військові: людина яка носить військову форму відрізняється від цивільного. Це питання психології. Присяга, служіння державі, військові традиції – для військових є дуже важливим фактором. Саме через нього деякі співробітники СБУ не перейшли на сторону противника після захоплення їх управлінь.

 

Передача військової контррозвідки у склад Збройних сил  України

Ця пропозиція часто звучить у проектах реформування служби. Вона є логічним продовженням попередньої пропозиції що до демілітаризації.

Так, знову ж таки у західній моделі спецслужб військова контррозвідка (ВКР) підпорядкована армії.

Ця модель доволі ефективно працює. Але наша пострадянська система хоч і інша, але доволі ефективна.

Які проблеми можуть виникнути при передачі ВКР до Збройних сил?

1.Система буде контролювати сама себе – якщо передати ВКР армії, то армія буде контролювати сама себе (вести контррозвідку). Що буде, коли армію очолить черговий громадянин РФ «Лєбєдєв», як він буде керувати контррозвідкою проти спецслужб РФ?

Звісно і СБУ може одночасно очолити громадянин РФ, як це в же і було.

Але це проблема у підборі кадрів президентом. А з точки зору вибору структури спецслужб – логічно залишити принцип контроль над армією іншій структурі. Це забезпечення принципу стримування і противаг.

 

    2.Передача ВКР армії надасть їй контроль на іншими силовими структурами.  У разі реалізації цієї ідеї реформування армія    буде здійснювати оперативний  контроль за іншими силовими структурами.

 

  1. Доступ до інформації СБУ – зараз ВКР має доступ до інформації оперативно-технічних підрозділів СБУ. Тобто за рішенням суду може вести прослуховування засобів передачі інформації. Прослуховуванням технічно займається виключно СБУ, всі інші силові структури подають запит в СБУ (з рішенням суду), і через службу проводять прослуховування.

Крім того, ВКР для своїх оперативно-розшукових заходів може залучати і інші підрозділи СБУ: оперативних співробітників інших підрозділів, співробітників зовнішнього спостереження, спеціальні підрозділи, тилові, спецзв’язку, явочні квартири.

Якщо ВКР перейде у структуру ЗСУ, то виникне «міжвідомча конкуренція» (згадку про цей факт читайте в інтерв’ю з Юрієм Серветником) , як це вже було коли частини спецпризначення та ІПсО вийшли з оперативного підпорядкування ГУР. Тоді ГУР суттєво обмежив надання Командуванню ССО розвідувальної  інформації  . ГУР і ССО на початковому етапі війни майже не співпрацювали. Коли у справу втрутилось вище керівництво армії цю проблему було вирішено.

А на даний момент у ССО розглядають ідею формування власних підрозділів агентурної розвідки.

Ця ж ситуація може повторитись і у випадку передачі ВКР армії. ВКР почне розширювати штат, формувати власні підрозділи спецпризначення, розширювати підрозділи забезпечення.

Намагання зекономити кошти, призведе до збільшення фінансування.

 

  1. Підготовка співробітників ВКР – зараз співробітників ВКР готують в Академії СБУ. Якщо ВКР передадуть ЗСУ – хто буде готувати кадри для них?

Академія СБУ?  Але якщо вона стане цивільна, то як вона буде готувати військових для ВКР?

Створити окремий факультет при військовому Вузі? – це знов призведе збільшення фінансування.

 

 

  1. Відомча залежність – тим хто служив в ЗСУ відома ситуація з Військовою службою правопорядку (ВСП). Ця служба, яка зараз реформується у Військову поліцію, поповнювалась в тому числі і офіцерами, що переводились туди з військ.

У кожного офіцера від майора і вище є знайомі в ВСП, я якими вони навчались чи служили разом.

Це призвело до утворення знайомств у цьому правоохоронному органі.

Кожний хто служив знає, що з ВСП на рівні особистих знайомств, можна було вирішити будь яке питання що до зупинки кримінального провадження, якщо випадок не був пов’язаний зі смертю, чи не набув суспільного розголосу.

Ця ж ситуація може повторитись і з ВКР , у разі передачі її ЗСУ.

 

Позбавлення СБУ «слідчих ізоляторів»

В структурі СБУ є підрозділи забезпечення досудового слідства, за цією назвою криються місця тимчасового тримання  затриманих – до 2000-х років вони мали назву слідчі ізолятори.

Під впливом західних країн, Україна вилучила зі структури СБУ СІЗО, але залишила їх у такій формі.

Зараз такі місця утримання підслідних є у Києві, а також у Харкові і Одесі.

Існування таких підрозділів є спірним, і зовсім не відповідає західній моделі  місць позбавлення волі. Деякі українські журналісти навіть робили з цієї  інформації сенсацію – статті про «Секретні тюрми СБУ».

По-перше вони не секретні, так як їх місця знаходження загальновідомі,  По-друге  вони не є незаконними – їх діяльність регулюється наказом голови СБУ.

Проблема в законодавчому регулюванні існує, так як ці місця тримання не прописані в самому законі про СБУ, з чітким порядком їх функціонування.

 

Чи потрібно залишити «СІЗО СБУ»  ?

Логічно було б передати функції утримання осіб, що підозрюються у злочинах проти держави спеціально створеним закладам Державної пенітенціарної служби.Але  у нинішніх умовах вона абсолютно не здатна забезпечити тримання таких осіб ізольовано від впливу іноземних спецслужб. А також СБУ повинна проводити оперативні заходи серед осіб, що знаходяться під арештом за підозрою у вчиненні злочинів проти держави.

Всі хто має відношення до правоохоронних органів, чи спецслужб знають, що в Україні всі місця тимчасового тримання, місця позбавлення волі (за винятком 25-ї виправної колонії, та ще декількох місць), перебувають під контролем кримінальних структур – на жаргоні мають назву «Черные». Тобто  адміністрація не має там реальної влади, і забезпечення оперативної роботи в них з боку СБУ не можливе в принципі.

Після розпаду Радянського союзу, кримінальні кола нових незалежних країн зберегли взаємовідносини між собою. Образно кажучи кримінальна структура СРСР не розпалась а збереглась не зважаючи на утворення незалежних країн.

Спецслужби Росії мають значний вплив на кримінальне середовище РФ, а через нього і на кримінальне середовище України. На захоплених територіях , і областях де створення «республік» не вийшло – криміналітет займав або нейтральну, або про російську позицію.

Таким чином спецслужби РФ мають широкі можливості у впливі та отриманні інформацію в місцях позбавлення волі в Україні. Саме тому необхідно зберегти підрозділи тримання під вартою у складі СБУ, але законодавчо урегулювати це.

 

 

Скорочення територіальних органів

Ще однією запропонованою зміною у структурі СБУ називають скорочення територіальних органів. Зараз у Служби безпеки є управління у кожній області, а також територіальні підрозділи ВКР. Є також підрозділи СБУ і у деяких районах.

Логіку реформаторів можна зрозуміти – скорочуючи чисельність обласних управлінь, можна скоротити інфраструктуру та особовий склад. Це звісно призведе до зменшення фінансових витрат – та чи не послабить це СБУ?

Знову ж таки порівняємо цей підхід з західною моделлю. Для західної моделі, де головною загрозою є тероризм і транснаціональна злочинність – така структура є цілком дієва.

Чи спрацює вона для України, де загрозою є Військова агресія, і збереження територіальної цілісності?

При чому загрози територіальної цілісності є не тільки зі сторони Росії, ряд політичних партій та діячів Румунії та Угорщини також висувають територіальні претензії до України.

Використовуючи вплив на криміналітет пов’язаний в незаконнім видобутком бурштину, російські спецслужби можуть активізувати антидержавні дії в Рівненській області. Про східні регіони можна і не згадувати, план «Новоросія» можуть спробувати реалізувати знов.

Якою планують нову територіальну структуру СБУ? Доводилось чути про регіональні управління (замість обласних). Наприклад у Львові – яке б займалось оперативним забезпеченням у всьому західному регіоні.

Так, економічно це буде більш доцільно. Та як зможуть оперативники у Львові швидко зреагувати на загрозу в Берегово? Чи в Рівненській області? Хто буде проводити оперативні заходи на Буковині?

 

 

Ліквідація «економічного підрозділу» в СБУ

Ліквідація  Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ, з подальшим розподіленням функцій цього підрозділу між іншими правоохоронними органами держави, є цілком виправданим і необхідним кроком що до реформування спецслужби.

 

СБУ є головним контррозвідувальним органом держави, але оперативна діяльність у економічній сфері, утому вигляді в якому вона є зараз, значно виходить із сфери забезпечення державної безпеки.

Більше того, наділення СБУ поліцейськими повноваженнями в економічній сфері призвела до криміналізації частини співробітників цього управління – їх «зрощення» з кримінальним світом. Тим самим іноземні спецслужби отримали вплив на саму СБУ через підконтрольні кримінальні угруповання.

Випадки незаконного впливу СБУ на суб’єктів економічної діяльності, в тому числі так зване «кришування»  – завдало удару по довірі громадськості  до спецслужби.

Позбавлення СБУ повноважень у економічній сфері є правильним напрямком реформи.

 

Скорочення підрозділів забезпечення СБУ

Як вже говорилось, СБУ має велику кількість підрозділів забезпечення: медичних, господарчих, наукових, навчальних. Саме через це чисельність СБУ значно перевищує чисельність аналогічних спецслужб західних країн.

Якщо вивести з структури СБУ військову контррозвідку, провести демілітаризацію, позбавити слідчих підрозділів, та підрозділів забезпечення досудового слідства, передати частину функцій господарчого забезпечення приватним фірмам,  а також скоротити територіальні підрозділи (укрупнивши їх)  – то підрозділи забезпечення можна суттєво скоротити. Але чи призведе це до підвищення ефективності спецслужби?

Скоріш за все – ні. Ми просто отримаємо класичну західну модель структури спецслужби, але яка не буде відповідати загрозам сьогодення.

Які проблеми можуть виникнути при необдуманому скороченні підрозділів забезпечення?

 

1.Заміна цивільних працівників СБУ на працівників комерційних фірм, що працюють за схемою аутсорсингу  – призведе послаблення системи внутрішньої безпеки СБУ. Звісно ці працівники можуть також проходити спец перевірку, але це буде формальність – це будуть тимчасові працівники які будуть постійно змінюватись і яких буде важко контролювати.

 

  1. Ліквідація відомчої медицини – ліквідація військово-медичного управління також суттєво скоротить чисельність СБУ. Але де будуть лікуватись співробітники і працівники служби? В госпіталях Міністерства оборони? Тоді їх штати потрібно буде збільшити, і замість економії державних коштів ми отримаємо тільки їх пере розподілення.

Можливо вони будуть лікуватись у державних лікарнях? Тоді як забезпечити режим секретності оперативників, що будуть проходити лікування там? А це в тому числі і співробітники, що працюють під прикриттям, ОДР – офіцери діючого резерву.

 

  1. Ліквідація відомчих дошкільних закладів, та санаторіїв – це теж не притаманна спецслужбі сфера діяльності, але саме цей соціальний пакет стимулює працівників СБУ залишатись на службі, адже грошове утримання вже не є конкурентоздатним. А відомча медицина і дитячі садки дуже актуальні для співробітників, особливо у великих містах.

До речі навіть французький Іноземний легіон має свої відомчі бази відпочинку, і пансіонат для пристарілих, де колишні легіонери доживають свій вік.

 

 

Висновки

Реформа СБУ необхідна.  Але перш ніж починати реформування, необхідно визначитись з якою метою її проводити.

Якщо проводити її з метою адаптації до західної моделі спецслужби, і включення в загальну систему спецслужб країн НАТО – то тоді можна просто скоротити чисельність СБУ, і скопіювати найбільш поширені форми організаційної структури західних спецслужб.

 

Але якщо як що  реформувати СБУ  для забезпечення державної безпеки України, то однозначно можна зробити висновок, що західна модель нам не підходить. Вона направлена лише на збір інформації,  і наділення    контррозвідувального органу якимось повноваженнями для протидії  іноземній воєнній агресії –  особливо тій агресії, що ведеться у формі гібридної війни.  Західна модель також  не передбачає застосування спецслужби в умовах повномасштабного воєнного конфлікту –  а така перспектива цілком реальна для нас.

 

Яку модель можна вибрати для української контррозвідки?

Враховуючи приведені вище аргументи, можна стверджувати, що оптимальною моделлю структури СБУ – буде вдосконалена пострадянська модель, з позбавленням повноважень у економічній сфері. І суттєвим посиленням парламентського контроль.

 

Про контроль треба наголосити окремо.  Залишивши СБУ значні повноваження, і не створивши системи реального контролю, ми продовжимо традиції використання СБУ кожною новою владою, у своїх політичних інтересах.

Зараз контроль над СБУ та іншими спецслужбами здійснюється  рядом державних органів: Комітет з питань національної безпеки і оборони та розвідки,  Комітет з питань правоохоронної діяльності, та інші. А також зі сторони громадськості контроль здійснює громадська рада при СБУ.

Всі органи державного контролю, так чи інакше, підконтрольні президенту. А громадські ради – це бутафорські організації діяльність яких можна описати лише анекдотичними прикладами. Тобто реального незалежного контролю СБУ ( і інші спецслужби не мають).

І саме тут необхідно переймати досвід західних моделей парламентського контролю за діяльністю спецслужб.

Про це можна говорити окремо, але коротко можна зазначити, що такі комітети складаються як правило з колишніх співробітників спецслужб (як не дивно), які обираються за консенсусною схемою, за для уникнення призначення «потрібних» для влади кандидатів.

Крім контролю спецслужб, такі комітети займаються також лобіюванням інтересів спецслужб у парламенті.

 

Чи не застаріла пострадянська модель спецслужб?  В тому вигляді, в якому вона була в 90-х роках минулого сторіччя застаріла, але якщо її вдосконалити, то вона буде повністю відповідати загрозам, що стоять перед Україною.  Це на сам перед позбавлення  «економічного напрямку», посилення напрямків кібернетичного захисту, і протидії інформаційно-психологічному впливу. І найголовніше – дієвий парламентський контроль.

Ефективність пострадянської моделі спецслужби можна побачити на прикладі Росії. Вони мають саме пострадянську модель воєнізованої, автономної спецслужби. І за своєю ефективність спецслужби РФ можна по праву вважати одними з найпотужніших у світі.

Для прикладу можна привести захоплення Криму, та частини Донбасу. Саме спецслужби зіграли у цьому провідну роль. Навіть армія РФ (Крім ГРУ ГШ та ССО) виконували роль логістичного забезпечення, та роль «масовки» . Військові підрозділи  Росії зайшли на територію Криму та Донбасу, яка вже  де-факто була захоплена: військові об’єкти України блокувались місцевим населенням організованим  співробітниками спецслужб;  командири українських частин в більшості були вже завербовані, що унеможливлювало ефективний супротив росіянам. І навіть у керівництві України в 2014, та у керівництві нашої армії були агенти впливу російських спецслужб.

 

Це показує ефективність пострадянської моделі спецслужб, і  провідну роль (навіть важливішу за армію) спецслужб у гібридній війні.

 

Звісно хтось може згадати і провали спецслужб РФ, це і справа Скрипалів,  і інші провали,  але це не показник неефективності. Це показник масштабів роботи  – ці масштаби на рівні періоду холодної війни.  Багато помиляєтеся той,  хто багато робить. У підсумку, провалів російських спецслужб значно менше ніж досягнень.

Чому ж при однаковій пострадянській моделі спецслужб України і Росії, їх ефективність протилежна?

Крім самої структури важливим фактором ефективності спецслужби є кадровий склад, та роль керівництва країни.

До 2014 року  керівництво країни займало або нейтральну, або проросійську позицію, та й взагалі не цікавилось спецслужбами. Це призвело до різкого падіння якісного складу спецслужби,  і насичення її агентурою противника. Що в результаті проявилось у її недієздатності.

Після 2014 року якісно оновити склад і провести чистки не вдалось. Проте завдяки патріотизму значної частини СБУ вдалося стабілізувати ситуацію і протистояти Росії останні п’ять років.

 

Як буде складатись ситуація надалі побачимо.

 

Автор MARINER

Mil.in.ua

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

27.01.2020 23:37 василь

Провести екскурсию в Ермитаж-Пушкино -мовзолей и тех что останутся привести к присяге. А так хорошая сказка ниочем. Все уже в нормальных странах приведено к порядку РАЗВЕДКА и КОНРАЗВЕДКА остальной баласт нафик .-вместе с милиардерами и милионерами за все существования сБУ Украины. Сами себе хвост рубить небудут .


28.01.2020 6:15 Реформе-дорогу!

Такое впечетление, что контраргументы реформе СБУ писал господин Породько В.М. Реформа подоспела по времени. И главное ее обоснование, это результаты работы СБУ за годы независимости. То по службе беспрепятственно ходили россияне, то при Налывайченке и сейчас американцы и не только. Какая секретность. Вятрович сдал на Запад и в США весь архив. Какая контрразведка? Повсеместно агенты влияния, повсеместно проиграши по всех направлениях. Им все говорили обратите внимание на Крым, реакции ноль, мы говорят пасем татар. Допаслись. Петрулевич и Животов слали Луганск без боя. А собранным оружием мятежники вооружились донемогу. Так и в Донецке. Вечная память погмбшим сотрудникам, но проклятие на головы предателям. А таких сколько было в том же Крыму и на Донбасе.Вы сами разложились и стали ненужными в таком виде. А все слова, это плач Ярославны. Есть оправданные временем западные примеры, им и необходимо следовать. В том, что в обоснование сохранения СБУ в том виде, какой она есть сейчас, есть потуги сохранится, для государства такое есть неприемлемо. Служба превратилась в охранку, срослась с криминалом, погрязла в коррупции и т.д. Вы реформирували другие органы, теперь кастрируют вас. А вы народные депутаты делайте свое дело и по меньше их слушайте.


28.01.2020 7:02 321

Єдина помилка автора — ці напрямки реформування, скорочення та демілітарізаіія… придумані не керівництвом СБУ, а наполегливо нав’язуються західними “друзями” України: бо не дадуть кредит. Ну, якби Україна мала дієві інструменти для знищення спецслужби у суміжній державі, думаю, вона робила б те саме. Все логічно, коли треба встановити зовнішній контроль над державою.


28.01.2020 7:22 3

Правду говорят два дебила это сила (это я про первых двух коментаторов). Идите медецину реформируйте и там потом лечитесь, дичь дурная.


28.01.2020 8:01 !

А где хоть слово про материальное обеспечение? По словам автора убрать экономику, забрать следаков и все? Да при таком денежном обеспечении осталось недолго.


28.01.2020 8:12 А как же Конституция?

“По-перше вони не секретні, так як їх місця знаходження загальновідомі, По-друге вони не є незаконними – їх діяльність регулюється наказом голови СБУ.”

Охренеть- сбушное СИЗО или попросту тюрьма образована ведомственным ПРИКАЗОМ!!!!!.

Это что получается, полудурки из какого нибудь министерства издадут приказ о сотворении очередной буцыгарни и это будет законно?

Ребяты, а не заигрались ли вы в построении правового, социально направленного государства, где жизнь, права и честь гражданина превыше всего?


28.01.2020 8:41 Рехформа

Висовки автора: “Рехформа СБУ = Скорочення СБУ. Чому? А х.. його знає”. Сначала возбудите дела по тем дармоедам, кторые на реформироваие СБУ создали спецкправление, набили его штатом. получали максимальные премии и звания, уволились или перешли в академию СБУ и пишут эту ахинею.


28.01.2020 9:11 Гоги

Спец служба однозначно должна работать не только по сбору и анализу данных.Она должна иметь силовые подразделения способные работать как внутри страны так и зарубежом.Для превентивного реагирования на угрозы и их устранения в зародыше.В этом плане стоит поучится у Росиян и Евреев.Экономические подразделения тоже весьма спорно нужны или нет.А если предположить что иностранные разведки будут через подконтрольные бизнесгруппы скупать интересующие их активы и использовать их либо для выкачки технологий или развала ВПК,либо для влияния на умы граждан и политиков???


28.01.2020 9:20 василь

А нафик ета АКАДЕМИЯ сбу если о них никто недолжен знать а они всегда должны быть вовремя на страже ГОСУДАРСТВА УКРАИНА. Что там можна научить ?


28.01.2020 9:35 Гоги

Также неплохо было бы создать государственный орган способный при необходимости блокировать работу верхушки действующей исполнительной,законодательной власти.В случае если она утратит лимит доверия народа выбравшего ее и начнёт работать против интересов Украины.Как это было с Януковичем.Лимит доверия можно отслеживать например используя специальный высоко защищённый сайт на котором будет размещён список высших чиновников и каждый гражданин Украины будет иметь возможность,пройдя авторизацию поставить голос против напротив той или иной фамилии.При наборе например 60% голосов граждан Украины «Против» чиновник либо весь аппарат должен автоматически отстраняться.Такая система позволи да бы избежать «Майданов» переворотов и прочих негативных явлений для страны…И в тоже время заставила бы чиновников стараться с двойным рвением для народа и страны.Р.С Такая система может работать и в областях городах для контроля за работой меров,губернаторов!


28.01.2020 9:40 Фонд Видродження

Тнм кто нормальных людей дебилами назывыает. Сам ты недоделанный. Далеко и бежать не надо. На сайте ОРД сразу две статьи по ГУ КЗЕ и ДКИБ СБУ. И что? Кому служат арелики? Устроили из СБУ балаган. Кто бы чем не занимался, везде превалируют деньги. Если что — то делают, то через жопу. Если закладка с оружием, то не могут найти ее о ее заклал, что ни взятка, то провокация, в ГУ КЗЕ целое ОПГ. А кого выпускает академия СБУ. Кандидатов и докторов юридических наук вроде Сухачова. Вы спросите тех кто сам добивался ученных степеней? Что такое при прохождении службы, грабеже государства, частых поездок за границы на шопинг — невозможно. Жаль молодых оперов и следователей, тех кто шел служить РОДине, а ворюг и предателей — за борт.


28.01.2020 9:41 Фонд Видродження

Тнм кто нормальных людей дебилами назывыает. Сам ты недоделанный. Далеко и бежать не надо. На сайте ОРД сразу две статьи по ГУ КЗЕ и ДКИБ СБУ. И что? Кому служат арелики? Устроили из СБУ балаган. Кто бы чем не занимался, везде превалируют деньги. Если что — то делают, то через жопу. Если закладка с оружием, то не могут найти ее о ее заклал, что ни взятка, то провокация, в ГУ КЗЕ целое ОПГ. А кого выпускает академия СБУ. Кандидатов и докторов юридических наук вроде Сухачова. Вы спросите тех кто сам добивался ученных степеней? Что такое при прохождении службы, грабеже государства, частых поездок за границы на шопинг — невозможно. Жаль молодых оперов и следователей, тех кто шел служить РОДине, а ворюг и предателей — за борт.


28.01.2020 11:44 " ЗАГНАННЫЙ "

Реформа спецслужбы в условиях ВОЙНЫ ?!?!?! Если что-то и менять , то только в процессе практической работы ! Усилить кем-то …, чем — то … основные направления….( условия войны ) , а всё лишнее , ненужное убрать ! Только практической работой , реальной работой можно что — то изменить , добиться результатов …


28.01.2020 12:23 Прохожий

Европа нас на реформирует! Они просрали все, кацапы переиграли их вчистую наплодив кучу разных партий и движений, и полностью рулят политикой многих государств в Европе. Мусульманские радикалы и экстремисты имели в виду эти спецслужбы и кроме евреев и амарикосов не особо шугаються европейских спецслужбистов!Так теперь вопрос в студию- кто нас собираешься учить реформам! А второй логичный вопрос- кто реформаторы? Бывшие наемы,лещенки, cоболевы или нынешние слуги? Плюс весь адекватный потенциал из службы вибит! Так куда бежим?


28.01.2020 12:34 Щас

Бакланов станет реформировать свои темы


28.01.2020 14:31 КА

Реформа СБУ нужна для того что бы сделать эту новослужбу слабой и контролируемой. И нужно это отнюдь не России, а западным партнерам.


28.01.2020 14:41 Ка

То есть сейчас служба сильная и неконтролируемая?


28.01.2020 14:51 Реалии жизни

Анекдот: Идет коллегия СБУ. Рассматривают вопрос об эмблеме. Все говорят, что щит и меч это совок, который приелся. И тут председатель говорит, а что, давайте спросим молодежь, что она думает по этому поводу. И обращается к молодому лейтенанту. А скажи, какие будут твои предложения. Тот почесал репу и говорит. а что тут думать. Я предлагаю учредить эмблемой СБУ изображение чебурашки. Как, возразил председатель, обоснуй. А что тут парится, отвечает лейтенант, большие уши, большие глаза и ничего не может.


28.01.2020 15:08 привет лунатикам

Статья хотя бы заставляет думать и анализировать, это уже +. А вообще, контору “реформируют” уш не первый десяток лет. Мы ещё помним как кашники только зарождались в период очередной реформы, и полуторные оклады опера получали за кашное дело только за период работы, а не за название в должности. И ВКР уже куда только не пихали. Как реформа конторы, так давайте ВКР куда-нибудь совать. И кто там руководствовался эффективностью, “нада Францовича приспутить,а то правов много”. Ещё надо вспомнить знаменитое управление “П”, или нынешние эксперты даже не знают о существовании такого. А вот Милиционеры должны помнить. Надо бы просмотреть эффективность работы Службы с моменте создания и вывести формулу исходя из своей истории и своих задач. Были периоды, когда спецслужба решала вопросы именно как спецслужба, без ушей и чётко. А бездумное выполнение указаний то “друзей” с Запада, то с Востока — это путь в некуда. Они нам не друзья, им на нас наплевать.


28.01.2020 17:27 Человек

Комментаторы, вы просто клоуны. Вы обсуждаете то, что никто делать никогда не собирался. Нынешняя власть, это утилизатор страны , главная задача которой полностью снести прогнившее государство, а не создавать эффективные структуры. Незачем, некому и не из кого.


Комментировать