ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS Актуальне карантинознавство і пізнавальна епідеміологія

Підступний коронавірус прокрадається в Україну звідки його не чекали: не зі Сходу, а із Заходу; не з Китаю, а з Європи. З огляду на це не зайвим буде поглянути на проблему в ретроспективі.

Інформуй, а то дістанеш

Як свідчить історичний досвід (та й новосанжарські події також), ефективна організація карантину залежить не лише від адміністративних здібностей, але й від належного інформаційного забезпечення відповідних заходів. У такій ситуації люди повинні розуміти, що і чому відбувається, в іншому випадку – починають протестувати. Власне, класичні холерні бунти 1830-1831 років сталися внаслідок того, що влада не змогла пояснити людям суть заходів, спрямованих на боротьбу з епідемією. Відтак необізнані та налякані люди, вважаючи, що їх навмисно труять, вбивали лікарів і чиновників, трощили лікарні… Тут варто зауважити: якщо в Австрійській імперії холерні бунти відбувалися хіба на глухій периферії (Закарпаття), то в Російській – навіть у столичному Санкт-Петербурзі. А в Севастополі, де внаслідок кількамісячного карантину сильно подорожчали продукти, до бунтівників приєдналися солдати і матроси. Але відповідні висновки були зроблені, і в подальшому боротьба з холерою відбувалася без подібних ексцесів. Хоча, наприклад, в 1871-1872 роках київський губернатор побивався, що кияни масово ігнорують протиепідемічні заходи, внаслідок чого в пікові періоди в місті від холери щодня помирало близько 140 осіб.

Отже, карантин – це не лише відповідні лікарні, а й дієва комунікація з населенням. Хоча в нашій ситуації дався в знаки не так провал комунікації, як невіра людей у те, що влада і медики можуть забезпечити ефективні карантинні заходи.

Брати наші менші і най-найменші

Люди виявили віруси відносно нещодавно – наприкінці ХІХ століття. Тривалий час їх вважали такими собі «маленькими бактеріями». І лише з появою в 1950-ті роки електронних мікроскопів стало зрозуміло, що це особлива неклітинна форма життя. Тому про віруси відомо не так багато, як це може видатися після перегляду новин. Наприклад, вірусологи не можуть до ладу пояснити, як взаємодіють різні підтипи вірусу грипу.

Смертельно небезпечні різновиди вірусів здебільшого виникають там, де люди занадто близько контактують із тваринами, особливо дикими. Наприклад, якщо вірити вірусологам, то ВІЛ якось примудрилися підхопили від мавп. Особливо небезпечні «пташині» чи «свинячі» штами грипу походили переважно із Південно-Східної Азії, де люди, звірі та птахи взаємодіють тісніше, ніж у Європі. Звідти ж і сумнозвісний коронавірус, який підхопили чи то від кажанів, чи то від екзотичних пангалінів. Словом, зайве підтвердження того, що не варто жерти все підряд.

До речі, такий відомий нам вірус грипу виокремили в 1930-ті роки, під час проведення експериментів над тваринами. Тоді ж стався і перший експериментально доведений випадок передачі захворювання від тварини до людини: вчені в ході дослідів заразили грипом лабораторного тхора, який чхнув і заразив вченого.

Загадкова «іспанка»

Людство хворіє на грип здавна, але досі складно пояснити, чому інколи цей вірус стає надзвичайно небезпечним. Так, у 1918-1919 роках під час пандемії так званого іспанського грипу померло, за різними підрахунками, від 20-ти до 100 мільйонів осіб! Оскільки в Індії та Китаї обліку померлих тоді не було, то така різниця в підрахунках. Для порівняння: під час Першої світової війни (1914-1918) загинуло близько 16 мільйонів осіб.

В Європі ситуація ускладнювалася тим, що через війну в більшості країн діяла цензура, і преса не писала про епідемію. Натомість Іспанія була однією з небагатьох, де про епідемію невідомої пошесті розповідали відкрито. «Іспанка» мала декілька специфічних особливостей: вона вражала легені й судини. Хворі харкали кров’ю, через що її також назвали «пурпуровою смертю». Найбільш небезпечною ця пошесть була для дорослих у віці 20-40 років, а діти й літні люди переносили хворобу легше.

Загалом, «іспанка» виявилася десь у 30 (тридцять!) разів смертоноснішою за середньостатистичну пандемію грипу. У 1997 році вірусологи навіть провели ексгумацію декількох жертв епідемії, які були поховані у вічній мерзлоті, аби пояснити феномен. Як виявилося, вірус мав особливості, завдяки яким міг легко з’єднуватися із епітелієм легенів. А імунна система людини, намагаючись протидіяти заразі, ще сильніше руйнувала легені. (https://www.radiosvoboda.org/a/29150483.html)

Як чума зжерла проказу

Інфекційні пошесті (не лише вірусні) часто поводять себе непередбачувано. Скажімо, вже згадувана холера була відома здавна, але на початку ХІХ століття чомусь (щодо цього існує кілька гіпотез) стала надзвичайно небезпечною. Були випадки, коли одна епідемічна хвороба витісняла іншу. Наприклад, після Великої чуми (1346-1353) в Європі майже зникла проказа. Годі пояснити, як ці страшні болячки взаємодіяли між собою, але по факту чума якимось чином зжерла проказу.

Натомість сифіліс повів себе інакше. Попервах в Європі його майже не помічали, і тому тривалий час цю пошесть вважали привезеною з Америки (археологи довели, що це не так). Але коли європейці завітали до Америки, і європейські бліді спірохети покохалися з американськими, то сифіліс за кілька років набув небаченої доти вірулентності (хвороботворності) й розмаху. В першій половині XVI століття lues («зараза») став мало не головною причиною смерті в Західній Європі. Між іншим, для американських аборигенів сифіліс не став таким згубним, але їм сильно дошкуляли інші завезені європейцями інфекції, від яких у тубільців не було імунітету.

Декілька епідемій холери призвели до того, що люди нарешті (аж у ХІХ столітті!) навчилися кип’ятити воду з метою її обеззараження, а також вдаватися до інших протиепідемічних заходів. Тож, можна сказати, що холера порятувала від багатьох інших зараз. Кожна пандемія – це небезпека і виклик, але це також і потенційні додаткові можливості на перспективу. Зважайте і бережіть себе!

Дмитро Шурхало, для «ОРД»

 

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

27.02.2020 15:44 Бывший

Автору — искренняя благодарочка, пишите больше о вирусах и эпидемиологии (в частности, о современном её состоянии в Украине, где ещё пару недель назад не существовало должностных лиц, которые по закону должны бороться с эпидемиологическими заболеваниями или хотя бы вносить соотвествующие представления в КМУ), тем более, что это у Вас это получается намного лучше, нежели на исторические//псевдоисторические темы. Честно.


27.02.2020 16:02 "На Дерибасовской случилася холера, ее схватила одна бл..ъ от кавалера"

Так пели в 1970г. в Одессе во времена советской социалистической власти когда в городе таки нашли эту заразу.

Город был закрыт полностью и он был сделан зоной полной обсервации. Из него никого не выпускали и в него никого не пускали. Самолеты прилетали, пассажирам не разрешали выходить, самолеты дозаправлялись и возвращались туда откуда прилетели. Пароходы стояли на дальнем рейде и в порт не заходили. Всех отдыхающих выгнали с побережья. Колонна из более 5 тысяч автомобилей протянулась от Затоки до границы с Молдавией. Рассказывали, что “бизьнесьмены” шли вдоль колонны и собирали по 3 рубля “для ментов”, чтобы колонну быстрее пропустили.

В самом городе наступил коммунизм. Появились в изобилии продукты, которые поставили со складов.. Для профилактики врачи рекомендовали пить белое вино, что население с удовольствием поглощало в невероятных количествах.

Эпидемиологи со всей страны реально мониторили эпидемиологическую обстановку и в городе и с внешней стороны.

По всему союзу во всех печатных СМИ, общественных учреждениях, по радиоточкам, радио и телевизору рассказывали о мероприятиях по защите от этой заразы. Кроме медицины были активизированы отряды гражданской обороны.

В итоге практически мгновенно очаг чумы был локализован и, насколько помнится, через 45 суток карантин был отменен, а город и страна вернулись к обычной жизни.

Имея возможность сравнить те времена с нынешними я с ужасом думаю о том, что будет происходить, если короновирус появится у нас в условиях “реформированной” медицины.


27.02.2020 16:10 чорна стріла

Смерть не страшна- страшно что многие люди вообще неживут.-или прозябают в нищете и безнадеги собирая последнее на похороны.


27.02.2020 16:48 Бывший

На 16-02 — полностью подтверждаю, моя мать, как и сотни врачей-эпидемиологов (тогда ещё существовали такие профессии) и инфекционистов со всего СССР, были откомандированы в связи с этим в Одессу и работали там до полной ликвидации вспышки холеры. Аналогичная ситуация была и в Средней Азии. Так что, все дело в организации и эффективности государственного управления (лишнее подтверждение тому — пример все ещё социалистическо-капиталистического Китая), которое при любом социально-общественном и экономическом строе обязательно требует одного — наличия профессионалов, а не просто «менеджеров-управленцев».


27.02.2020 17:13 Человек

Ребятки, вопрос “если” вообще не стоит, вопрос “когда” он придёт. Неделя-две максимум


27.02.2020 17:24 Илья Кива -против короновируса.

запасайтесь КАРБИДОМ! Цепи из золота на шейках,синие гайки на пальцах,Ленин и Сталин на груди — не помогут!Вирус срать хотел на вероисповедание и политические взгляды! КАРБИД. цены,доселе бросовые, скоро взлетят до уровня палладия и золота…КАРБИД — у любого сварщика ЖКХ, бутылка — ведро карбида..но это — пока…. Карбид будет крайне дорог для пэрэсичного украйинця…Покупайте — сейчас! Слава Украине.


27.02.2020 17:37 доки при владі юдонацисти як зє вальцман авакян

будуть існувати мусора смілянські дубінські бужанські бляхери та решта жидопорхатих як супрун -будуть платні освіта лікарні найвищі ціни на харчі світло воду гас та мізерні зарплати у европі розкрадання земель вирубка лісів отруйні харчі від косюків вальцманів -одним словом на часі Коліївщина і щоб цей кагал зник з України назавжди.Слава Націі


27.02.2020 19:59 Амэрика понад усэ

Людям, которые умудрились подхватить Зе-вирус просто через канал Г+Г, на остальные вирусы и заразы даже не нужно обращать внимания. Вы всё равно конченые и неизлечимые. Уж пробачте.


27.02.2020 20:53 мусорок

Кроновирус как и “новичек” придумали в одном месте, от сюда и все последствия и выводы.


27.02.2020 22:18 мусорок

Турки безнаказанно убивают русских солдат в Сирии, а путин мстит и мся его страшна -УВЕЛИЧИЛ ИМПОРТ ТУРЕЦКИХ ПОМИДОР. БУГААААА!!!!!!

примечание: КАДЫРОВ ослоеб зареза в 16 первого русского, а в ответ ПУТИН В.В. сделал его героем РОССИИ.


27.02.2020 23:12 Школьник

А Лесовой Гена ГАНДОН))))


28.02.2020 8:24 22:18

Хищники “свынорылые” объединились с “чужими”из слуг народа и тотально уничтожают население страны. Ни какой реакции, никакой мсти и ганьбы. Всем всё по хуй.

А вот шо турки с Россией шо то там делают и наоборот так, то для украинцев самое главное. Ничего более ценного кроме этого для их благополучия нет. СУГС


29.02.2020 0:11 1

падпендоснеги ссученыи


29.02.2020 14:57 Вы не "братья", вы путлеровское ДНО

https://www.youtube.com/watch?v=hxSOH4oBh7M Как можно назвать эту территорию — ПаРаша, Быдлостан, ШакалоЗона,?


29.02.2020 16:09 Как хочешь так и называй ту Россию.

Твои названия не меняют того факта, что хищники (свынорылые) и чужие (антислуги народа) уничтожают державу и ее население.


4.03.2020 7:11 Человеку

Да. Время “Ч” наступило. Прошла ровно неделя и понесся короновирус по стране.


Комментировать